II Forum Dziennikarskie na półmetku

II Forum Dziennikarskie na półmetku

„Czy AI zastąpi dziennikarzy?” o tym dyskutowali młodzi warszawiacy: studenci SWPS i uczniowie XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. C.K.Norwida. Debata oksfordzka i panele dyskusyjne z uznanymi dziennikarzami odbyły się 22 maja w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie.

Wydarzenie rozpoczęła debata oksfordzka. Naprzeciw siebie stanęły drużyny licealistów i studentów, wspierane przez Mikołaja Chrzana – członka zarządu spółki Wyborcza i Jakuba Wątora, dziennikarza śledczego Goniec.pl. Licealiści przedstawiali argumenty, które miały przekonać zgromadzoną publiczność, że AI nie zastąpi w przyszłości dziennikarzy, z kolei studenci zostali postawieni w roli obrońców tezy, że w niedalekiej przyszłości sztuczna inteligencja doprowadzi do zasadniczego ograniczenia roli człowieka w dziedzinie dziennikarstwa. Debatę zakończyło głosowanie obserwatorów. Większość zebranych przychyliła się do argumentów grupy licealistów, że praca dziennikarza jest nie do zastąpienia, ponieważ jej składową stanowi wyciąganie wniosków, prezentowanie różnych punktów widzenia, nawiązywanie bezpośrednich kontaktów czy docierania do tematów informacji za nim pojawią się w internecie. Natomiast AI może działać tylko odtwórczo.
 

Spotkanie uzupełniły tematyczne dyskusje studentów z zaproszonymi dziennikarzami o etyce w dziennikarstwie - Bartoszem Wielińskim z „Gazety Wyborczej”, Michałem Chlebowskim, specjalistą w dziedzinie komunikacji społecznej i Rafałem Madajczakiem, redaktorem naczelnym portalu gazeta.pl. Tematem drugiej dyskusji było „Dziennikarstwo przeszłości vs dziennikarstwo przyszłości”. W debacie udział wzięli: Jacek Grudzień redaktor naczelny Radia Łódź, Aleksander Hudzik - redaktor naczelny portalu Mint.pl oraz Izabela Tomaszewska - analityczka Stowarzyszenia Demagog. Podczas ostatniego panelu kluczowe stało się pytanie, w jaki sposób dziennikarze mogą edukować w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i ekologii. O tym dyskutowały  Kaja Gołuchowska - twórczyni internetowa pisząca felietony dla Forbes Women, Zuzanna Ziomecka - trenerka mindfulness i Jolanta Grabowska - kierowniczka projektu społecznego „Nienieodpowiedzialni”.
 

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach II Forum Dziennikarskiego. To edukacyjny projekt realizowany przez Radio ZET i Uniwersytet SWPS jako część konkursu o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Partnerem projektu jest telewizja TVN24. Za przygotowanie wszystkich wydarzeń organizowanych w ramach II Forum Dziennikarskiego odpowiadają studenci uczestniczący w praktykach, korzystając ze wsparcia Rady Programowej oraz opiekunów stażu. Celem projektu jest promowanie rzetelnego, jakościowego dziennikarstwa oraz podnoszenie świadomości na temat roli mediów w demokratycznym społeczeństwie.

Przeczytaj także