O patronie

Andrzej Woyciechowski (ur. 12 VI 1946 – zm. 20 X 1995)

aw-3
fot.

Andrzej Woyciechowski urodził się w Hanowerze, gdzie odnaleźli się jego rodzice wywiezieni z Polski po upadku Powstania Warszawskiego. Dorastał w Warszawie. Ukończył romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Był aktorem, konferansjerem, autorem tekstów piosenek oraz szefem kabaretu „Stodoła”. Z radiem związał się w latach 60-tych, wygrywając konkurs na spikera radiowego. Zajmował się reportażem i prowadził audycje.

aw-2
fot.

Pracował w Programie I PR, a następnie w radiowej „Trójce”. W 1975 roku trafił do Telewizji Polskiej, gdzie przygotowywał programy o piosence francuskiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego został zwolniony z mediów państwowych.

Po 1981 roku współpracował z Radio France Internationale RFI, agencją prasową Agence France-Presse oraz z Radiem Wolna Europa. Był również korespondentem „Le Monde” i „Liberation”, gdzie pisywał pod pseudonimem „Pierre Vodnik”.

aw-1
fot.

W 1990 roku założył Radio ZET – pierwszą prywatną rozgłośnię radiową w Warszawie, stając się jej prezesem i właścicielem.

Był pomysłodawcą i pierwszym prowadzącym audycji „Gość Radia ZET” – porannych rozmów z politykami. Jako osobowość telewizyjna zabłysnął w Polsacie.

Prowadził tam pierwszy polski talk-show „Na każdy temat”. Był laureatem wielu nagród m.in. „Słonia” (1993), „Wiktora” (1994) i Nagrody Kisiela (1995). Zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 49 lat.